Čerešne na vlastné oči tých, čo ich vytvorili
Zdielajte tento článok
Na študijné cesty za architektúrou sa spolu s kolegami a kamarátmi z ateliéru Architekti Šebo Lichý vydávame pravidelne, zväčša do zahraničia. Navštívili sme Londýn, Amsterdam a naposledy to bol cyklovýlet v blízkej Viedni, kde sme strávili dva dni bicyklovaním na trasách architektonicky najzaujímavejších rezidenčných projektov.
Tentokrát sme ale podnikli študijnú cestu na projekt, ktorý je nám všetkým blízky a poznáme ho od základného kameňa – alebo nie? Druhá fáza projektu Čerešne nesie meno Čerešne Lake, a práve tá sa stala cieľom našej návštevy v jedno jesenné popoludnie.
Čerešne Lake v číslach
Čerešne Lake tvorí 6 objektov – blokov I, J, K, L, M a N – spolu 239 bytov a 331 parkovacích miest, viac ako 30 000 metrov štvorcových hrubej podlažnej plochy – ide tak o náš najväčší projekt, iba 19% z celkovej bytovej plochy celého projektu ako je naplánovaný.
Na Čerešniach nás privítal projektový manažér s množstvom informácií, z ktorých sme mnohé už vedeli, ale aj viaceré netušili. Spolu sme tak skupinka cca 40 ľudí vybrali na prechádzku projektom. Privítalo nás krásne slnečené počasie a prvý z mnohých komunitných dvorovm, ktoré dotvárajú Čerešne.
Projekt sa v priebehu výstavby vždy mení, je potrebné sa flexibilne prispôsobiť. Obdobie výstavby 2. etapy Čerešní sprevádzali od začiatku vopred nenaplánovateľné externé vplyvy. Spočiatku to bolo dlhšie schvaľovacie procesy ešte pre samotným začiatkom výstavby. Následne po začatí stavby prišla pandémia, na ňu nadviazala kríza na trhu stavebných materiálov a vyrcholilo to vojnou a rastom inflácie. Situáciu bolo neustále potrebné sledovať, vyhodnocovať a reagovať tak, aby sme stavbu odovzdali v termíne a kvalite, ku ktorej sme sa zaviazali.
Počas prechádzky projektom sme si prešli všetky vnútrobloky a navštívili sme aj vybrané byty vo vyhotovení štandard. Vychutnali sme si parádne vyýhľady z najvyšších podlaží dominanty 2. fázy – bloku N. Slniečko nám doprialo svoju „golden hour“ práve na terasách s výhľadom na Sitniansky lesopark. Nazreli sme aj do stanu pod ktorým sa skrývala lagúna, na ktorej prebehali finalizujúce práce. Práve lagúna dala celej druhej etape projektu aj meno – Čerešne Lake.
Načerpali sme množstvo inšpirácie, ako aj podnetov na zlepšenie do budúcna – k spusteniu predaja 3. etapy Čerešene Residence. Prechádzku projektom a poznávaním jeho benefitov sme zavŕšili spoločnou večerou v priestoroch KC Dunaj a jedným z posledných stand-up večerov Pančlajn v jeho pôvodných priestoroch.