Festival DAAD 2023 v nových priestoroch SNG sme si užili dosýta

Zdielajte tento článok

Dni architektúry a dizajnu patria medzi podujatia, ktoré si každoročne užijeme. Tento, v poradí, 14. ročník sa uskutočnil v dňoch 29. mája – 4. júna 2022 a bol výnimočný aj novým miestom konania...

Nový priestor = nová energia

Prípravy festivalu sprevádzala asi najväčšia architektonická – realizačná udalosť na Slovensku – dokončenie a otvorenie budovy SNG, nestora slovenskej modernistickej architektúry – Vladimíra Dědečka kreatívnou realizáciou pod taktovkou architektov BKPŠ – Martina Kusého a Pavla Paňáka s kolektívom. Preto sa organizátori rozhodli zmeniť miesto konania festivalu, a to na nový slávnostný priestor špičkového kultúrneho miesta, aký v bratislavských, ale aj slovenských podmienkach nemá obdobu a urobili dobre.

Ateliér Architekti Šebo Lichý partnerom DAAF 2023

Program festivalu sme už tradične odštartovali prezentáciou našich noviniek, ako aj prác na ktorých spolupracujeme s ateliérom Architekti Šebo Lichý. Navyše ateliér sa pre tento ročník stal generálnym partnerom sprievodného podujatia festivalu DAAF – Dni architektúry a filmu. Jeden z našich majiteľov a spoluzakladateľov – Igor Lichý predstavil prítomným hosťom projekt Čerešne Lake s unikátnou lagúnou, ktorý je kompletne skolaudovaný a následne zaujímavé projekty, ktoré spája spolupráca s profesorom Imrichom Vaško a jeho študentami UMPRUM.

Prvým, z výsledkov tejto spolupráce, bude zastávka MHD na Harmincovej ulici, ktorá bude vytvorená unikátnou metódou 3D tlače betónu v spolupráci s firmou So Concrete a platormou Collarch. Druhým „3D projektom“ budú nové stoličky priamo v ateliéri.

Okrem prezentácie sme priamo v átriu Slovenskej národnej galérie mali umiestnené aj modely našich projektov – Kolísky Záhorská Bystrica, Gansberg Koliba, Čerešne a Nový Háj. Návštevníci si tak popri výstave fotografií a sprievodných podujatiach mohli obzrieť aj tieto modely.