Slávnostne sme otvorili náš Showroom ITB na Mickiewiczovej

Zdielajte tento článok

Mesiace príprav, dolaďovania predstáv a po viacerých vynútených zmenách termínu sme sa dočkali. Koncom júna sme mohli pozvať kolegov, obchodných partnerov a spolupracovníkov na slávnostné otvorenie nášho Showroomu ITB na Mickiewiczovej ulici.

Program nabitý novinkami

O úvodný príhovor a privítanie hostí sa postaral jeden zo spoluzakladateľov ITB Development a ateliéru Architekti Šebo Lichý – Tomáš Šebo. V príhovore načrtol cestu, ktorá viedla od vybudovania sídla spoločností – Wallenrodu až po predajné miesto a galériu našich projektov v jednom – Showroom ITB.

Po Tomášovi sa ujal slova moderátor večera Roman Juraško a prizval si na pódium druhého zo zakladateľov  – Igora Lichého. Ich spoločnou témou bolo predstavenie novinky, na ktorej sme pracovali mesiace a je výsledkom súťaže, ktorú sme organizovali spolu s ateliérom. Kniha Budúcnosť Raketovej základne Devínska Kobyla vznikla ako podnet k diskusii ako aj katalóg návrhov pre majiteľov pozemkov, čo by na danom území mohlo vzniknúť. Planetárium, ekologické inkubátory, či ponechať územie “na pospas” prírode – to je len zlomok nápadov, ktoré boli súčasťou návrhov vyše 100 študentov z 38 krajín sveta, ktorí sa zapojili do našej ideovej architektonickej súťaže.

O predstavenie jednotlivých ocenených návrhov sa postaral člen poroty a náš dlhoročný spolupracovník skúsený architekt a profesor pražskej UMPRUM Imrich Vaško. Nezabudol spomenúť ani medzinárodnú porotu, ktorá sa o výber víťazov postarala. Tá bola zložená z architektiek, ktoré pôsobia v zahraničí – Dana Čupková, Miroslava Brooks a Lenka Petrákova, architektov Imrich Vaško, Tomáš Šebo a Igor Lichý a starostu Devínskej Novej Vsi – mestskej časti, do ktorej pôsobnosti územie zasahuje, Dáriusa Krajčíra. Spolu vybrali návrhy, ktoré sa umiestnili na prvých 3 priečkach, ako aj ďalšie 2 návrhy, ktoré získali čestné uznanie ako aj Cenu starostu.

Unikátny prototyp vo Wallenrode

Ďalším bodom programu, ktorý bol tak trochu zahalený rúškom tajomstva, bolo predstavenie unikátneho prototypu umiestneného na recepcii nášho sídla. Mikroriasy vo Wallenrode sú výsledkom dlhoročnej podpory a spolupráce ITB Development a ateliéru A3 na pražskej UMPRUM pod vedením Imricha Vaška. Podporili sme progresívny výskum účinku rias na životné prostredie a vznikol tak skulpturálny objekt vytvorený progresívnou technológiou počítačovej 3D tlače recyklovateľným materiálom – je to ukážka toho ako chceme pristupovať k nášmu okoliu a ďalšiemu rozvoju

Naša inštalácia je výnimočná tým, že je nielen prvá na Slovensku, ale jedná sa o originálne autorské dielo a do budúcnosti má potenciál sa pretvoriť na štandardný interiérový prvok a bude zvyšovať kvalitu prostredia cez produkciu kyslíka.

Prítomní boli aj samotní autori – študenti, a tak mohli zdopovedať zvedavé otázky hostí, ktorých náš prototyp zaujal.

Po týchto novinkách nasledovala už neoficiálna časť programu – rozhovory hostí a chutné občerstvenie, ktoré príjemne dopĺňal zamatový hlas Anabely Mollovej a jej kapely. Tí sa postarali aj o tanečnú časť večera. Ak pribúdal čas, mnohí z hostí sa rozhodli navštíviť aj naše zelené átrium vo vnútrobloku Wallenrodu a venovať sa ničím nerušeným rozhovorom v príjemnom prostredí.

 

Ako darček na pamiatku a poďakovanie si naši hostia odniesli knihu Budúcnosť Raketovej základne Devínska Kobyla a my aj touto cestou ďakujeme všetkým hosťom, kolegom a za profesionálnu organizáciu eventu všetkým zapojeným partnerom ako aj spolupracovníkom.