Odpoveď na prognózy NBS? "Garantovaná hypotéka 1,49 %"

Zdielajte tento článok

Hypotekárny úver je pre väčšinu Slovákov často jediná cesta, ako sa dostať k vlastnému bývaniu. Kým uplynulé roky sme sa na Slovensku tešili nízkym úrokovým sadzbám – minulý rok sa situácia začala meniť. Úroky, pôvodne pod jedným percentuálnym bodom, začali výrazne stúpať.

Kedy začnú hypotéky klesať?

Vnímame, že od minulého roka sa zvýšili sadzby na hypotékach z 0,49 až na dnešnú úroveň atakujúcu päť percent. Zo situácie kedy sa banky predbiehali, kto ponúkne nižšiu sadzbu, sme prešli do obdobia, kedy sadzby stúpajú . Ľudia sú v neistote a nevedia, ako sa bude situácia vyvíjať. Niektorí ekonómovia predpovedajú, že sadzba môže dosiahnuť aj šesť percent.

Na ďalší vývoj výšky úrokov pri hypotékach má, spomedzi všetkých faktorov, najzásadnejší  vplyv inflácia. Podľa správ a prognóz z Národnej Banky Slovenska je vrchol inflácie za nami. Akákoľvek radosť by však mohla byť predčasná. Aj v roku 2023 bude na dvojcifernej úrovni a postupný pokles možno predpokladať až v rokoch 2024 – 2025. Národná banka Slovenska očakáva, že úrokové sadzby na nové úvery sa budú pohybovať okolo päťpercentnej hranice až do konca roka 2025.

Predikcie Národnej banky Slovenska o výške úrokových sadzieb vnímame ako pomerne realistický predpoklad. Práve preto sme sa rozhodli hľadať pre klientov riešenia tejto situácie. Jedným z nich je aj zvýhodnený program Garantovaná hypotéka 1,49 %, ktorý garantuje výšku splátky na úrovni úrokovej sadzby 1,49 % p.a. a to až do roku 2028.

Ako funguje naša „Garantovaná hypotéka 1,49 %“?

Vnímame, že ľudia majú o byty v Čerešniach záujem a projekt sa im páči, no pre neistú situáciu svoje rozhodnutie ku kúpe bytu odkladajú – čakajú kam až porastú úrokové sadzby. Práve pre týchto klientovi je určený náš zvýhodnený program Garantovaná hypotéka 1,49 % až do roku 2028.

Samotný úver na bývanie v 3. etape projektu Čerešne, klientovi zabezpečíme pomocou nášho zmluvného hypotekárneho špecialistu. Na získanie hypotekárneho úveru je potrebné, aby klient spĺňal aktuálne platné podmienky banky pre poskytnutie úveru v čase podania žiadosti o úver. Náš zmluvný hypotekárny špecialista pre klienta nájde a sprostredkuje najvýhodnejšiu alternatívu z ponuky bánk (VÚB, Tatra Banka, Slovenská sporiteľňa, ČSOB Banka, Unicredit Bank) – my mu ako developer garantujeme, že mesačná splátka hypotekárneho úveru bude zodpovedať výške splátky úveru so sadzbou 1,49 % p.a. až do roku 2028. Ak bude reálna splátka hypotéky vyššia, pomocou nášho zvýhodneného programu mu pravidelne v mesačných platbách vykompenzujeme vzniknutý rozdiel.

Zvýhodnený program Garantovaná hypotéka 1,49 % tak rieši aktuálnu neistotu spojenú s vysokými úrokovými sadzbami až do roku 2028. Spolu s mnohými ekonómami predpokladáme, že v roku 2028 budú úrokové sadzby hypoték výrazne nižšie ako dnes a klient bude pokračovať v splácaní aj po roku 2028 za výhodných podmienok.

Riešenia, ktoré napomôžu k rozhodnutiam

Okrem garantovanej hypotéky, ktorá môže pomôcť preklenúť súčasné obdobie drahých hypoték, ponúkame pre klientov ďalšie benefity. Jedným z nich je aj Bývanie na skúšku. Záujemca o bývanie v projekte Čerešne má unikátnu možnosť si na dva dni vyskúšať plnohodnotné bývanie v plne vybavenom a zariadenom byte s prístupom k vnútroblokom so širokým využitím – stočí podpísať rezervačnú zmluvu a zložiť kauciu. Ak ho skúšobné bývanie predsa len nepresvedčí, môže od rezervačnej zmluvy bez poplatku odstúpiť a vrátime mu celú výšku rezervačného poplatku.

Netradičné benefity dopĺňa jaj tradičná forma cenového zvýhodnenia až do výšky 15 % na všetky byty v ponuke Čerešní. Kupujúci si tak môže cenu bytu znížiť až o 50 000 €. Okrem bytov v spomenutej 3. etape Čerešne Residence, ktorej dokončenie sa predpokladá na rok 2026, si záujemcovia môžu vybrať aj dokončené byty s možnosťou nasťahovania už tento rok.