Vstupná brána do Čerešní bude spojením prírody, vedy a architektúry

Zdielajte tento článok

Revitalizácia Harmincovej prinesie okrem novej vozovky, plnohodnotnej štvorprúdovej cesty, prechodu so semaforom pre ešte bezpečnejší pohyb chodcov, aj novú zastávku MHD. Tá sa stane pomyselnou vstupnou bránou pre návštevníkov a obyvateľov projektu Čerešne fine living.

Rozhodli sme sa preto, že okrem pomoci s vykupovaním pozemkov v hodnote vyše 700 000 € prispejeme k lepšiemu životu obyvateľov celej Dúbravky, aj realizáciou tejto zastávky – od návrhu až po jej vytvorenie.

Od začiatku sme vedeli, že budeme hľadať inovatívne technologicko-materiálové riešenie. Na túto, pre nás, novú a zaujímavú výzvu sme sa rozhodli opäť spojiť sily, podobne ako pri projekte mikrorias, s UMRPUM, tentokrát s jej šikovnými absolventami s inovatívnym prístupom, ktorí stoja za platformou Collarch. Tí sa postarali o prípravu štúdie k zastávke. Na jej samotnú realizáciu sme sa rozhodli pre unikátne riešenie formou 3D tlače betónu.

 

„Projekt je príležitosťou vyskúšať nové technologické riešenie – 3D tlač z betónu, ktoré dovoľuje vytvárať komplexnú geometriu bez použitia debnenia a zároveň optimalizovať tvar štruktúry a minimalizovať množstvo použitého materiálu z hľadiska statických a iných požiadaviek. Spolu s integráciou zelene je to krok smerom k environmentálne zodpovednému prístupu k architektúre verejného priestoru. Experiment a inovácia je vždy výzvou, avšak v tomto prípade, keď ide o projekt pre verejný priestor, navyše tak frekventovaný ako zastávka MHD, to platí dvojnásobne.“ Konštatuje architekt a autor štúdie Shota Tsikoliya z platformy Collarch.

„Pre nás bola Harmincova ulica vždy dôležitá, aj preto, že ide o vstupnú bránu do Čerešní. Naša atypická zastávka v spolupráci so štúdiom Collarch, vznikne 3D tlačou z betónu, a bude prvá svojho druhu na Slovensku,“ dodáva Tomáš Šebo, jeden zo zakladateľov ITB Development.