Zastávka na Harmincovej - krok smerom k environmentálne zodpovednému prístupu k architektúre verejného priestoru

Zdielajte tento článok

Revitalizácia Harmincovej prinesie okrem novej vozovky, plnohodnotnej štvorprúdovej cesty, prechodu so semaforom pre ešte bezpečnejší pohyb chodcov, aj novú zastávku MHD. Tá sa stane pomyselnou vstupnou bránou pre návštevníkov a obyvateľov projektu Čerešne fine living.

Rozhodli sme sa preto, že okrem pomoci s vykupovaním pozemkov v hodnote vyše 700 000 € prispejeme k lepšiemu životu obyvateľov celej Dúbravky, aj realizáciou tejto zastávky – od návrhu až po jej vytvorenie.

Na túto pre nás novú a zaujímavú výzvu sme sa rozhodli opäť spojiť sily, podobne ako pri projekte mikrorias, s UMRPUM, tentokrát s jej šikovnými absolventami s inovatívnym prístupom, ktorí stoja za platformou Collarch. Vyspovedali sme preto jedného z partnerov – architekta Shota Tsikoliya.

Collarch je platforma spájajúca architektov a mladých profesionálov s bohatými profesijnými skúsenosťami z popredných medzinárodných architektonických kancelárií a akademických výskumných inštitúcií a zameriavate sa na atypické riešenie, bol aj to dôvod, čím vás oslovil projekt zastávky MHD na Harmincovej v Bratislave, prípadne prečo ste sa rozhodli vstúpiť do tohto projektu?

Zastávka MHD je projekt vo verejnom priestore a pre verejnosť, čo je pre architektov vždy výzva a príležitosť. Zároveň ide o iniciatívu developerov a architektov (ITB Development a Architekti Šebo Lichý), s ktorými sme už spolupracovali v minulosti a o ktorých vieme, že sú schopní oceniť inovatívne a kreatívne riešenia a ponúknuť skúsenosti a flexibilitu. V tomto konkrétnom prípade tu bola možnosť pracovať so „state-of-the-art“ technologickým riešením a integrovať zelené prvky do architektúry, čo nás oslovilo najviac.

Lokalita, v ktorej sa projekt nachádza vzniká v danom území prakticky nanovo. Čo sú hlavné špecifiká a determinanty tohto priestoru a ako ovplyvnia podobu zastávky?

Ide o novú rezidenčnú lokalitu na pomedzí intenzívneho mestského života a dramatickej prírody karpatského hrebeňa. Snažíme sa na to reagovať jej architektúrou, materialitou betónu a zelene, dramatickou geometriou, ale zároveň užívateľskou ústretovosťou.

Čo považujete za najväčšie výzvy projektu?

Projekt je príležitosťou vyskúšať nové technologické riešenie – 3D tlač z betónu, ktoré dovoľuje vytvárať komplexnú geometriu bez použitia debnenia a zároveň optimalizovať tvar štruktúry a minimalizovať množstvo použitého materiálu z hľadiska statických a iných požiadaviek. Spolu s integráciou zelene je to krok smerom k environmentálne zodpovednému prístupu k architektúre verejného priestoru. Experiment a inovácia je vždy výzvou, avšak v tomto prípade, keď ide o projekt pre verejný priestor, navyše tak frekventovaný ako zastávka MHD, to platí dvojnásobne.

Ako hodnotíte projekt Čerešne fine living, pre ktorý bude zastávka pomyselnou vstupnou bránou?

Projekt Čerešne fine living ponúka príjemné a zároveň rôznorodé prostredie pre život svojich obyvateľov. Páči sa nám diverzita foriem, materiálov, priestorov, integrácia prírody a zelene – sú to kvality „navyše“, ktoré by nemali chýbať v súčasnej architektúre.