10 minút do parku: misia (ne)možná?
Zdielajte tento článok
Ako ďaleko to máte z miesta vášho bydliska do najbližšieho parku? A prečo na odpovedi záleží viac, než si možno myslíte?
Žiadané miesto v meste
V londýnskom Hyde Parku či newyorskom Central Parku je to niečo také bežné, že pokiaľ nie ste turista zo Slovenska, ani tomu pohľadu nevenujete pozornosť. Pri prechádzke míňate obedujúcich biznismenov, pohodlne usadených v tráve, s vyzlečeným sakom, kravatou prehodenou vzadu, často naboso. Prečo ten bohémsky prístup, pýtate sa, keď majú na výber toľko reprezentatívnejších možností v podobe štýlových reštaurácií okolo svojich kancelárií? Odpoveď je prostá – pre človeka, ktorý je zvyknutý na sústavný ruch a potrebu vysokého výkonu, niet luxusnejšej „reštaurácie“ ako park.
Zeleň a výstavba v mestách boli jednou z diskutovaných tém na minuloročnej konferencii WhatCity?, ktorú iniciovali a spoluorganizovali ITB Development. Priamo na mieste sa diskutovalo s odborníkom na problematiku mestskej zelene, Bostončanom Charlie McCabeom, riaditeľom Centra excelentnosti parkov v neziskovej organizácii Trust for Public Land. Po svojej návšteve Bratislavy skonštatoval, že môžeme byť radi, koľko prírodnej a historickej krásy v hlavnom meste máme, no je škoda, že naše parky ostávajú nezaopatrené.
Pohľad zvonka
Nejde však iba o slovenský problém. Keď mestský park rozmeníte na drobné, je to „len“ tráva, stromy, lavičky a cestičky. Až sa ťažko stotožňuje s myšlienkou, že niečo také všedné môže zohrávať nezastupiteľnú úlohu vo formovaní prostredia a v konečnom dôsledku aj v kvalite nášho života. No je to tak. Charlie McCabe je presvedčený, že investovanie do parkov je investovaním do budúcnosti, pretože bez optimálneho pomeru zelene ostanú z miest len nahé betónové stánky, ktoré síce poskytnú priestor na bývanie, prácu či spoločenské vyžitie, ale bude v nich bytostne chýbať priestor pre relax. A nie, nestačí vyraziť autom na výlet za mesto. Výskumy ukazujú, že viac ako 70 % voľnočasových aktivít sa vzťahuje priamo k miestu bydliska.
„Pri Charlieho rozprávaní sme si len potvrdili, aký prínosný môže byť dialóg medzi mestom a developermi. Ak je ich spolupráca nastavená dobre a aktivity súkromného sektoru nezväzujú nezmyselné smernice, z výsledku profitujú všetci,“ hovorí Igor Lichý z ITB Development. Vedeli ste, že len v samotnom Manhattane existuje v súčasnosti viac ako 500 privátne vlastnených verejných plôch (POPS – privately owned public spaces)? „Daňou“ za to, že developeri môžu stavať do výšky, je prísľub pretvorenia časti pozemku na zelenú plochu, ktorá bude slúžiť ako obyvateľom objektu, tak aj širokej verejnosti.
Celý článok si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz: https://itbdevelopment.blog.sme.sk/c/508473/10-minut-do-parku-misia-nemozna.html