Ako bude vyzerať realitný trh v roku 2024, prezradili Vizionári

Zdielajte tento článok

Náš Head of development, Filip Matovič, bol hosťom v online diskusii Vizionári na tému "Výzvy a prekvapenia realitného trhu 2024".

Hostia diskutovali o tom, kedy sa realitný trh rozhýbe a aké predikcie očakávajú developeri, banky, analytici a klienti.  Zhodli sa aj na tom, že pokiaľ procesy povoľovania výstavby nebudú jednoduchšie, situácia sa tak skoro nezmení.

Oživeniu trhu naproti

O byty v našom projekte Čerešne bol záujem počas celého minulého roka, a teda aj v časoch kedy všeobecný dopyt na trhu poklesol. Rastúce úrokové sadzby zvýšili opatrnosť u ľudí a pre oživenie trhu bolo potrebné nájsť riešenia, ktoré ich obavy odstránia. „Intenzívne sme preto hľadali riešenia, ktoré klientom pomôžu prekonať bariéry ku kúpe. Ako prví sme priniesli na trh zvýhodnený program „Garantovanej hypotéky 1,49 %“, ktorý v rôznych obmenách prebrala aj konkurencia, ako aj možnosť si bývanie v Čerešniach na 2 dni vyskúšať, prípadne si prostredníctvom hypotéky prefinancovať aj zariadenie bytu a ušetriť tak vlastné zdroje,“ uviedol v diskusii FIlip Matovič.

Za túto našu aktivitu prišlo aj ocenenie, keďže podľa dát spoločnosti BuiltMind, sa stali práve naše Čerešne najpredávanejším projektom a ITB Development najúspešnejším developerom v Bratislave za rok 2023. Sme radi a vďační, že klienti ocenili kvality projektu a rozhodli sa práve pre bývanie v Čerešniach.

Záver roka 2023, ako aj začiatok tohto roka je situácia na trhu o niečo priaznivejšia. Očakávame, že dopyt bude aj naďalej stúpať, čo koncom roka môže priniesť aj zvýšenie cien. Preto, ak ľudia zvažujú kúpu teraz – ešte je to to ideálne obdobie, kedy si vedia bývanie kúpiť za výhodných podmienok a s rôznymi benefitmi.

Radšej priplatíme na hypotéke ako na nájomnom

Na Slovensku je však nájomné bývanie stále v menšej obľube ako vlastníctvo nehnuteľnosti. „Asi 90 % ľudí býva a aj chce bývať vo vlastnom,“ potvrdil Filip Matovič z ITB Development s tým, že Slováci radšej priplatia na hypotéke ako na nájomnom. Vlastniť svoje bývanie sa však stáva čoraz väčším luxusom a je otázne, dokedy si to slovenské domácnosti budú môcť dovoliť. Situáciu totiž komplikuje aj stavebný zákon, počet vydaných stavebných povolení klesol o 20 %.

Ak vás zaujíma viac, pozrite si záznam z diskusie:

O realitnom trhu diskutovali:

  • Ladislava Cengelová Ministerstvo dopravy SR
  • Lenka Antalová Plavuchová námestníčka primátora hlavného mesta SR Bratislavy
  • Zuzana Kanalová vedúca oddelenia financovania nehnuteľností, VÚB banka
  • Filip Matovič Head of development, ITB Development
  • Juraj Nevolník Managing Director Penta Real Estate Slovensko
  • Michal Torous Real Estate Manager WEM Private Fund

O Vizionároch

Vizionári sú medzinárodnou konferenciou, zameranou na svetové trendy v zdravotníctve, ekonomike či školstve. Diskusie a zaujímavé prednášky domácich a svetových vedeckých osobností z rôznych oblastí. Otvorené otázky na politikov a kľúčových partnerov verejného sektora.