Vplyv epidémie na realitný trh a alternatívne nástroje predaja nehnuteľností

Zdielajte tento článok

Súčasná situácia spojená s výskytom epidémie nového koronavírusu COVID-19 má dopad pravdepodobne na každú časť ekonomiky a hospodárstva. Mnohé odvetvia podstupujú skúšku, na ktorú sa nevedeli pripraviť a musia čeliť súčasným opatreniam. Ani realitný trh a developeri nie sú výnimkou. Čo čaká developerov v nasledujúcom období a ako ovplyvní epidémia predaj nehnuteľností? Na otázky o aktuálnej situácii odpovedá člen predstavenstva ITB Development, Ing. Ivan Rolný.

ITB Development v súčasnosti realizuje výstavbu dvoch projektov – Kolísky v Záhorskej Bystrici a Čerešne fine living v Dúbravke. Tak ako pri týchto, aj pri ďalších rozostavaných realitných projektoch na Slovensku nastáva otázka, ako ovplyvní epidémia výstavbu a dokončenie bytov. „Aktuálne sa nám darí obe naše stavby držať v riadnom chode. Po odznení epidémie, očakávame rýchly návrat do normálneho režimu bez obmedzení súvisiacimi s ochrannými opatreniami.“ Objasňuje Ivan Rolný a približuje aj situáciu, ktorá môže nastať pri iných projektoch na Slovensku. „Vzhľadom na súčasný stav výskytu nového koronavírusu COVID-19 je však možné, že dôjde k niekoľkotýždňovému predĺženiu plánovanej výstavby pri niektorých realitných projektoch. Niektorí dodávatelia stavebných prác môžu čeliť problémom s nedostatkom pracovnej sily kvôli karanténnym opatreniam a uzatvoreným hraniciam. Taktiež je pravdepodobné, že sa môže vyskytnúť omeškanie dodávok stavebného materiálu. Ako som už spomenul, naše projekty týmito skutočnosťami momentálne nie sú ohrozené.“

Člen predstavenstva ITB Development hovorí aj o vplyve epidémie na ceny nehnuteľností či prácu developerov. „S ohľadom na bezpečnosť majú momentálne všetci naši pracovníci umožnené pracovať z domu. Nepripúšťame zmeny pracovných pomerov či dokonca prepúšťanie. Aj napriek silnému vplyvu nového koronavírusu na aktuálne fungovanie ekonomiky, nepredpokladám po skončení opatrení ani znižovanie cien nehnuteľností. Na trhu je stále nedostatok bytov, a preto na to zatiaľ neexistujú žiadne dôvody. Rovnako ani pre byty, ktoré budú dokončené o 1-2 roky nevidím dôvody na korekciu ceny.“

A čo čaká projekty, ktoré boli pred vypuknutím epidémie v prípravnej fáze? „Na projektoch, ktoré boli v príprave naďalej aktívne pracujeme. Veríme v skorý návrat do normálneho režimu. Po odznení karanténnych opatrení predpokladám, že sa život aj ekonomika rýchlo spamätá zo situácie, ktorú aktuálne prežívame.“

Epidémia neovplyvňuje iba výstavbu, ale najmä samotný predaj, ktorý je spojený s osobným stykom medzi predajcom a kupujúcim. Tu prichádzajú na rad ochranné opatrenia, karanténa či strach zo stretnutia mimo domova. Práve v tejto situácii preto nákup cez internet zaznamenal nárast a tí, ktorí majú možnosť predávať svoje produkty online, majú výhodu. Alternatívne formy predaja tak zohrávajú dôležitú rolu aj v prípade predaja nehnuteľností. Môžeme si však kúpiť byt cez e-shop?

„Predaj bytov môžu v tomto období zjednodušiť práve alternatívne riešenia. Ide napríklad o službu online rezervácie bytu, pri ktorej si môže klient byt rezervovať z pohodlia domova doslova kedykoľvek. Takáto inovácia ponúka aj zjednodušenie procesu rezervácií bytov a chráni klientov aj predajcov pred koronavírusom. Tento rezervačný systém u nás funguje už vyše roka a na Slovensku sme ho zaviedli ako prví. Pri online rezervácii ide o rovnaký systém ako pri tej štandardnej, osobnej. Rovnaký rezervačný poplatok sa hradí pri oboch procesoch rezervácie a je zahrnutý v celkovej cene bytu. Ide o nevratný poplatok, ktorý predstavuje garanciu vážneho záujmu o byt. Po zrealizovaní transakcie cez internet je daný byt na webovej stránke vyznačený ako rezervovaný a ďalej ho neponúkame iným klientom. Na e-mailovú adresu klienta je zaslaný potvrdzujúci e-mail s uzatvorenou Rezervačnou zmluvou a všetkými dokumentmi. Obdržaním tohto e-mailu je Rezervačná zmluva záväzne uzatvorená“, vysvetľuje výhodu online rezervácií Ivan Rolný.

Služba, ktorá umožňuje bezproblémové a rýchle kroky pri kúpe bytu, je vlastným nápadom spoločnosti ITB Development. Vývoj celého projektu trval vyše roka. Bolo potrebné vytvoriť celú technológiu a s tým súvisiace právne náležitosti, aby proces kúpy bytu online fungoval stopercentne. Cieľom tejto služby bolo zjednodušiť klientovi vybavovanie a ušetriť jeho čas. Výber vlastného bývania je vážnou životnou záležitosťou, no keď už je klient rozhodnutý, pomocou tejto služby si dokáže rýchlo a ľahko rezervovať vybraný byt a mať istotu, že je okamžite jeho. V súčasnosti ide aj o veľmi bezpečnú cestu, ako sa dostať k bytu bez viacnásobného stretávania sa s predajcom.

„Bolo náročné celý proces vypracovať tak, aby bol funkčný a ošetrený, aby fungovalo naozaj všetko tak, ako sme si predstavovali. V čase vývoja systému online predaja sme ani netušili, že v čase pandémie koronavírusu budeme s touto možnosťou o krok ďalej pred konkurenciou,“ uzatvára Ivan Rolný.

Ak máte záujem o podrobnejšie informácie, môžete vstúpiť do rezervačného systému na webových stránkach projektov ITB Development www.kolisky.sk a www.ceresne.sk.