DAAD/DAAF 2022 konečne naživo a my sme pri tom nemohli chýbať!

Zdielajte tento článok

Dni architektúry a dizajnu (DAAD) sa aj tento rok konali v spojení s podujatím Dni architektúry a filmu (DAAF). Po dvojročnej online verzii sa tento rok konal festival DAAD/DAAF 2022 opäť naživo, a to v centre Bratislavy, na nádvorí Primaciálneho paláca a jeho interiérov. Témou 13. ročníka bol symbolicky Reštart.

Po rokoch partnerstva sme sa stali už neodmysliteľnou súčasťou programu a inak tomu nebolo ani počas 13. ročníka v rámci ktorého sa nám dostalo tej cti otvárať program hneď v prvý deň festivalu. Prezentáciu noviniek si pre hostí pripravil náš spoluzakladateľ Tomáš Šebo.

Prítomným hosťom predstavil novinky, ktoré pripravujeme v ITB Development rovnako ako aj projekty v spolupráci s ateliérom Architekti Šebo Lichý. Ako prvý predstavil náš spoločný projekt – Showroom ITB, predajné priestory, ktoré pripomínajú galériu, pre nás navrhli práve kolegovia z ateliéru. Ešte sme ho nestihli ani slávnosti otvoriť a už si získava odbornú verejnosť –  po ocenení BigSEE Awards sa umiestnil v TOP 11 súťaže Office roka.

V ateliéri majú ešte ďalšieho horúceho adepta na získavanie architektonických ocenení, a to projekt GBC 5 – Galvaniho Business Center, na ktorý sú patrične hrdí. My v ITB Development aktuálne venujeme všetku energiu a pozornosť dokončovacím prácam na druhej fáze nášho projektu Čerešne fine living a prípravám na predaj ďalšej fázy. Čerešne Lake sa už kolaudujú a časť blokov (I, J a K) by mohla byť prirpavená na prvých obyvateľov možno už v lete.

Záver prezentácie sme venovali budúcnosti. Symbolicky, k téme festivalu, sme aj my pokúsili o reštart – v podobe ideovej architektonickej súťaže pre študentov. Budúcnosť raketovej základne nám nie je ľahostajná a nie je ľahostajná ani vyše 100 študentom, ktorí pripravili návrhy ako by sa schátrané betónové bunkre mohli premeniť na aktívnu zónu. Vybrali by ste múzeum, planetárium, ekologické inkubátory, alebo prenechali územie prírode? Túto otázku nám zodpovedali študenti z celého sveta v 38 návrhoch, z ktorých vybrala odborná porota tie najlepšie. Náš Tomáš Šebo bol jej súčasťou a tak prítomným víťazné návrhy predstavil aj na festivale.

„Reštart po covide, ale aj v myslení, čo sa týka navrhovania architektúry, myslenia v architektúre, sociálne, spoločenské témy, ktoré by mali byť súčasťou navrhovania budov a priestorov, urbanizmu v architektúre,“ tak zhodnotila tému festivalu TASR Tatiana Kollarová, zakladateľka festivalu. A my dodáme, že sme radi, že sme mohli byť aj tento rok jeho súčasťou a vidíme sa o rok na DAAD 2023!