DAAD/DAAF 2024 – nové miesta, nové spojenia, nové generácie
Zdielajte tento článok
Dni architektúry a dizajnu/filmu patria medzi podujatia, na ktoré sa každoročne tešíme. Tento, v poradí 15. ročník festivalu, ktorý oslavuje architektúru a architektov, sa konal v dňoch 27. mája – 2. júna a hneď na viacerých miestach v meste.
Pestrý program aj so zahraničnými spíkrami
Slovenská národná galéria, Primaciálny palác, Klarisky, Galéria mesta Bratislava v Pálffyho paláci a Fakulta architektúry a dizajnu STU, tu všade si mohli hostia užiť program festivalu. Zaujímavé prednášky s významnými aktérmi súčasnej európskej a svetovej scény boli určené širšej verejnosti so záujmom o architektúru a dizajn, ako aj odbornej verejnosti.
Slávnostné otvorenie festivalu sa konali už tradične v utorok v priestoroch SNG a o úvodnú prednášku sa postaral český architekt a dnes už aj spisovateľ a popularizátor architektúr – Adam Gebrian (na Instagrame známy aj ako agebrian).
Novinky v sprievodnom programe
Novinkou pre tento ročník boli aj nové spojenia, ako sprievodný program, a to výstava (Ne)plánovaná Bratislava a tiež medzinárodný samit MIB v spolupráci s Hlavným mestom – Start with children – o lepšej budúcnosti miest pre deti, mestá pre budúce generácie. V neposlednom rade to bolo aj spojenie s podujatím Urban Market. Ktoré sa konalo v sobotu na Námestí slobody.
Priestor pre nové generácie
Organizátorom festivalu, ktorý už rokym spolu s ateliérom Architekti Šebo Lichý podporujeme, nie je ľahostajné, ako sa vplyvom developmentu mení obraz, silueta aj mapa Bratislavy. Na DAAD preto dávajú priestor tým, ktorým na tom záleží.
Stavať mesto nie je hra na pieskovisku, je to náročná komplexná disciplína, v ktorej obstoja len silní, odhodlaní a najmä trpezliví hráči. Na výsledok totiž treba čakať dlhé roky, prekonávať nemalé prekážky, vysvetľovať, presviedčať, robiť kompromisy, počúvať, rešpektovať a veriť v dobré konce.
Práve sobotná časť program bola príležitosťou pre nás, v sekcii Development, predstaviť verejnosti aj odborníkom našu (spolu)prácu s ateliérom Architekti Šebo Lichý. Práve spoluzakladateľ ateliéru i ITB Development – Igor Lichý sa ujal slova a porozpával počas 15-minútovej prezentácie viac o Čerešniach, o tom čo sa podarilo, ako aj o tom, čo pripravujeme do budúcna.
Prečítajte si ako sme si festival užili pred rokom:
Priestory Fakulty architektúry a dizajnu na Námestí slobody, ale aj symbolické konanie festivalu v Medzinárodný deň detí, inšpirovali organizátor k rozhodnutiu venovať značnú časť programu práve novým – mladým generáciám architektov, toto rozhodnutie zhodnotil pre festivalk architekt Martin Kusý, st.:
Myslím si, že slovenská architektúra je na tom v tejto chvíli podstatne lepšie, ako v 90.rokoch, pretože generácia , ktorá teraz ide , alebo už tu je, to je mimoriadna nádej...úplne. Prajem si, aby títo mladí kolegovia tridsiatnici, štyridsiatnici aj päťdesiatnici mali prácu, aby za nimi išli developeri tí, čo chcú vytvárať hodnoty