Kolísky spoznali najzelenší balkón, terasu a predzáhradku. Ako ich hodnotí záhradný architekt?

Zdielajte tento článok

Rezidenčný development jednoducho nemôže byť plnohodnotný ani spoločensky zodpovedný bez dostatočného dôrazu na použitie zelene. Náš projekt Kolísky známy svojimi inovatívnymi „zelenými“ riešeniami, názorne ilustruje, prečo je príroda nosným pilierom kvality každého projektu.

Kolísky tvorí 3.400 m2 trávnatých plôch, 40 vysadených stromov, 1 250 kríkov, 300 popínavých drevín, 2.300 trvaliek, 100 veľkých okrasných tráv, 4 pôsobivé zelené strechy, no najmä ich dotvára zeleň na balkónoch, terasách, či predzáhradkách ich obyvateľov.

Aby sme obyvateľov v starostlivosti o zeleň podporili, rozhodli sme sa pripraviť súťaž o najzelenší exteriér. V aktuálnom, už 2. ročníku, sme sa rozhodli vyhodnotiť a odmeniť hneď tri kategórie – najzelenší balkón, terasu i predzáhradku!

Počas jari sa nám obyvatelia prihlásili a počas leta sme spomedzi prihlásených vybrali víťazov. Súčasťou poroty bol aj záhradný architekt Vojtěch Urban, ktorý je spoluautorom bratislavských Kolísok a práve počas leta bol aj súčasťou poroty.

Balkóny

V kategórii balkóny bolo víťazstvo veľmi tesné a predchádzala mu veľká diskusia, pretože aj ostatní účastníci ukázali veľmi pekné balkóny s kvalitnou starostlivosťou. Víťazný balkón zhodnotil Urban:

„Balkón má veľmi pekne farebne zladený dizajn a farbu kvetináčov, vďaka čomu rastliny pekne vyniknú. Zaujala nás nevšedná kombinácia byliniek, clematisov, paviniča a palmy Washingtonie, ktorá nie je úplne jednoduchá na pestovanie. Rastliny sú vo veľmi dobrom zdravotnom stave a aj vzhľadom na to, že sa jedná o pôvodne vysadené rastliny, je im evidentne venovaná príkladná starostlivosť, zálievka, hnojivo. A aj vďaka tomu balkón vyzerá z vonku, z pohľadu z dvora, veľmi pekne a ladí do celkového architektonického konceptu a atmosféry projektu Kolísky.“

Predzáhradka

Kategória predzáhradiek ponúkla tiež dneď viacero adeptov na víťaza. Avšak jedna predzáhradka vyhrala hneď z niekoľkých dôvodov.

„Celkovo zladená atmosféra, usporiadanie priestoru a vkusné použitie fialovej, bielej a ružovej farebnej kombinácie ak tomu podarená snaha, aby na záhrade niečo kvitlo celú vegetačnú sezónu vrátane cibuľovín a kríkov (ako napr. Viburnum farreri) a tiež pekné využitie detailu napr. s Verbenou bonarien , si zaslúžila prvé miesto.

Vhodné využitie jedného 2 typov mulča a primerané osadenie, bez prílišnej kombinácie rôznorodých prvkov, celkovo harmonicky sladené. Navyše sú vysadené aj stromy, rovnaký druh ako u suseda spolu s ovocnými drevinami a rastlinami (hruška, čerešňa a ďalšie), na záhrade je teda zladená estetická a úžitková funkčnosť. Veľmi dobrý príklad, ako je možné utvárať spoločný priestor Kolísek. Z hľadiska starostlivosti je záhrada príkladná a je jej evidentne venované nemalé úsilie. V celkovej nadväznosti na atmosféru Koliesok oceňujeme použitie paviničov na stene, primeranú bujnosť vysadených rastlín a naopak zdržanie sa využitia zelených textílií na plot, ktoré nie sú z hľadiska spoluutvárania spoločného priestoru vôbec vhodné a pôsobia ako nepekná bariéra.“

Na záver krajinný architekt Urban ponúkol aj svoj tip na vylepšenie: Zakrpatený smrek sa k ovocným stromom, ani celkovej atmosfére záhrady príliš esteticky nehodí. Odporúčame vymeniť za niekoľko podrastových trvaliek v kombinácii s cibuľovinami, prípadne využiť s citom, už použité druhy trvaliek čo sú v záhrade (Gaura, Levanduľa, prípadne Šalvia).

Terasa

O niečo jednoduchšie rozhodovanie ponúkla kategória terás. Mať rastliny na terase je úžasná možnosť. Aby to by vyzeralo dobre, nie je ľahké, predovšetkým z hľadiska starostlivosti. Na víťaza v súťaži sme boli dvaja kandidáti. Obaja tak trochu do stredomorského štýlu, a práve starostlivosť a krásny vzrast rastlín nakoniec vyniesli na prvé miesto túto terasu.

„Nadšenie pre rastliny, ich pestovanie a starostlivosť je tu úžasné. Len zalievať a hnojiť takú paletu rastlín, aby v najteplejších mesiacoch, kedy hodnotenie prebehlo, vyzerali takto, chce naozaj nasadenie a energiu. Rastliny sú z hľadiska kompozície a farieb veľmi pekne zladené a sú tak bujné, že tvoria strešnú „džungľu“ v Kolískach.“ To bol od počiatku architektonický zámer, urobiť z Kolísok zelené bývanie. „Dobre rastúce paviniče s ďalšími popínavkami. Záhrada pôsobí veľmi živým a vitálnym dojmom. Kombinácia farieb, foriem a tvarov je veľmi rôznorodá, ale stále pekná, odporúčame už nepridávať ďalšie druhy. Na terase je niekoľko krásne komponovaných zákutí vrátane posedenia s wistáriou. Zaujala nás prítomnosť albízie v kombinácii s ružovými a bielymi oleandrami, jeden z mnohých krásnych detailov. Veľmi oceňujeme aj prítomnosť „jedlých rastlín“, bylinky, paradajky, uhorky a ďalšie. Olivy pekne dopĺňajú stredomorskú atmosféru a spolu s hortenziami tvoria ďalšiu zaujímavú a nevšednú kombináciu. Vďaka letničkám je pekne pokrytý aspekt kvitnutia a funkčnosti počas veľkej časti vegetačnej sezóny.

A jeden tip do budúcnosti: Zvážiť použitie bambusov, ktoré na jednu stranu do zelenej džungle prinášajú ďalší tvar a charakter, na druhú stranu sa do celkovej zamýšľanej atmosféry medzi ostatné rastliny nehodia. Rovnako je to s rozmanitosťou tvarov a foriem trvaliek a kríkov, tu už nepridávať ďalšie, aby záhrada nezačala pôsobiť až chaotickým dojmom. Naopak o niečo menej druhov by mohlo podčiarknuť krásnu stredomorskú kompozíciu a atmosféru.