Zelený Wallenrod je odteraz ešte zelenší
Zdielajte tento článok
Zeleň považujeme za neoddeliteľnú súčasť kvalitného životného i pracovného prostredia. K našej unikátnej zelenej fasáde vo Wallenrode teraz pribudol nový inovatívny prvok zelenej architektúry – mikroriasy.
Moderné bizniscentrum Wallenrod na Mickiewiczovej ulici v centre Bratislavy bolo úspešne dokončené a skolaudované koncom roka 2014. Jeho dominantou je unikátny architektonický prvok kombinácie dvojitej fasády a vertikálnej zelene. Zelená bariéra medzi ulicou a interiérom spolu s tieniacou technikou poskytuje dvojitú ochranu pred slnkom v letnom období a dostatok svetla v zimnom období. Okrem estetickej funkcie zabezpečuje aj ničím nerušenú akustickú pohodu s možnosťou otvárania okien a priameho vetrania. Bizniscentrum sa tak stalo sviežu zelenou oázou, a práve v tejto našej “zelenej” vízii pokračujeme.
Podporujeme inovácie a budúce generácie
Rozhodli sme sa preto spolupracovať a finančne podporiť výskum študentov Ateliéri A3 pražskej UMPRUM, pod záštitou Imricha Vaška, architekta a mentora projektu Biotopia realizovaného v tTechnologickom centre UMPRUM. “Výskumný projekt spojil prírodu a technológiu v jeden celok, prepojením 2 projektov – kým jeden skúma možnosti implementácie rias v architektúre, druhý využitie 3D printu za pomoci robotického ramena,“ predstavuje projekt jeho autorka doktorandka Veronika Miškovičová a dodáva:. „Ústredným prvkom v našom bádaní sú mikroriasy s rozsiahlym aplikačným potenciálom odrážajúcim globálne snahy o udržateľnú budúcnosť.“
Spolupráca akademikov s developermi a architektami ateliéru Architekti Šebo Lichý priniesla prvý z výsledkov – inštaláciu BIOTOPIA, ktorú tvoria sklenené banky s miliónmi mikrorias na skulpturálnom objekte vyrobenom z recyklovaného granulátu formou 3D tlače, umiestneného na recepcii Wallenrodu na Mickiewiczovej.
„Tento jedinečný prototyp je prvým svojho druhu na Slovensku, a veríme, že aj do budúcnosti prinesieme viacero pozitívnych príkladov, ako pomocou rias osviežiť aj obytné prostredie. Či pracovné prostredie zvyšovaním produkcie kyslíku a zlepšovaním kvality vzduchu“, konštatuje Igor Lichý, spolumajiteľ ITB Development.
Projekt spája odborníkov naprieč odvetviami a krajinami. Študenov UMRPURM s odborníkmi na mikroriasy v Centre Algatech v Třeboni a k ďalšiemu prepojeniu prichádza aj na Slovensku – o inštaláciu vo Wallenrode sa po odovzdaní budú pravidelne starať mikrobiológovia Fakulty prírodných vied Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave.
Prečo Biotopia a Wallenrod?
Riasy ako budúcnosť zelenej architektúry
Riasy nie sú len nutričným bohatstvom. Čoraz väčší dôraz sa kladie aj na ich ďalšie blahodarné vlastnosti. Riasy majú viacnásobne vyššiu schopnosť fotosyntézy než obyčajné rastliny. Ich vhodným situovaním a technologickým riešením v interiéri či exteriéri môžu čerpať znečistený vzduch, napríklad z podzemných parkovísk, a za pomoci fotosyntézy produkovať kyslík. Takáto udržateľná stopa je nádejou pre smart city a ekologickú budúcnosť. “Tento trend môže rapídne zmeniť pohľad na modernú architektúru a preto sme hrdí, že túto inovatívnu formu prinášame na Slovensko. Je to naše gesto ako chceme pristupovať k svojmu okoliu a svojmu ďalšiemu rozvoju,” konštatuje Tomáš Šebo, architekt a spolumajiteľ ITB Development.
Ďalším plánovaným projektom, ktorý bude ťažiť zo spolupráce s pražskou UMPRUM, sa stanú dúbravské Čerešne fine living. „Čerešne sú náš najväčší projekt a chystáme sa vytvoriť vstupnú bránu do celého komplexu v podobe unikátnej zastávky MHD. Zdravé prostredie je presne to, o čo sa tam usilujeme, preto si aj od tohto výskumu veľa sľubujeme,“ uzatvára architekt Tomáš Šebo.