Ako vyzerala prvá polovica roka 2020 na realitnom trhu a čo môžeme očakávať v tej druhej?
Zdielajte tento článok
V januári sa nový rok začal pokračovaním trendov z toho minulého. Na realitnom trhu sme badali vysoký záujem o byty, kúpyschopnosť bola vysoká, čo ovplyvnilo aj mierny nárast cien a aj predaj bytov v projektoch ITB Development bol na vysokej úrovni. Zlom nastal v marci, kedy bol na Slovensku prvý potvrdený prípad človeka nakazeného novým druhom koronavírusu COVID-19. „Ľudia začali riešiť úplne iné veci, chceli chrániť seba, svoju rodinu, robili si zásoby. Klienti nám rušili obhliadky bytov a záujem o kúpu nehnuteľnosti sa prakticky úplne vytratil.“ Objasňuje vzniknutú situáciu Ivan Rolný.
Okrem nízkeho záujmu o byty museli developeri riešiť aj mnoho ďalších problémov. Uzatvorené hranice so sebou priniesli problém s nedostatkom pracovnej sily ako aj stavebného materiálu. Nefungujúca medzinárodná preprava spôsobila, že na stavbách chýbal aj základný materiál. Zahraniční pracovníci nemohli využívaj ubytovne a boli nútení opustiť krajinu. Toto boli dôvody, prečo niektoré stavby na Slovensku stagnovali alebo sa dokonca úplne zastavili.
„V ITB Development sme v čase príchodu pandémie mali rozostavané dva projekty – druhú etapu Čerešne fine living v Dúbravke a Kolísky v Záhorskej Bystrici. Na neočakávanú situáciu sme museli operatívne reagovať a nájsť riešenia, ako by sme mohli pokračovať vo výstavbe. Pre našich pracovníkov sme zabezpečili náhradné ubytovanie, problém sme mali aj s dodávateľmi materiálu, ktorí buď pozastavili svoju výrobu alebo nám tovar nemohli dopraviť. Vznikla skutočne ťažká situácia, ktorú sme napokon ustáli a práce na našich projektoch mohli pokračovať. Aj napriek neočakávanému príchodu pandémie sa žiaden z našich projektov nedostal do omeškania a projekt Čerešne je dokonca v predstihu oproti internému harmonogramu.“ Hovorí Rolný.
Pravdou je, že nie všetci developeri dokázali vytvoriť provizórne podmienky a museli výstavbu pozastaviť. To ovplyvnilo aj ich ekonomickú situáciu a aj banky boli v otázkach financovania developerských projektoch veľmi opatrné. To však nebol prípad projektu Čerešne, pre ktorý sa developerovi v apríli podarilo podpísať zmluvu na financovanie až do ukončenie výstavby. „Pre našich klientov, ktorí už mali zakúpené byty to bolo znamením, že sa nemusia obávať. Pre nás to bol znak dôvery, že sme aj v neštandardnej situácii stabilným partnerom pre tak významné banky ako je VÚB a rakúska Bank Burgenland.“
Keď verejnosť vstrebala prvotný šok z novovzniknutej situácie, začali sa objavovať rôzne ekonomické otázky a dohady. Jednou z nich bola aj informácia o možnom klesaní cien bytov. „Bojovali sme s mýtom, ktorý sa šíril raketovou rýchlosťou. Ľudia čakali, že ceny nehnuteľností budú klesať a s kúpou čakali. V Bratislave však nie je žiaden dôvod k poklesu cien nehnuteľností. V súčasnosti je najnižšia ponuka voľných bytov v krátkodobej histórii. Chýbajú dokončené byty, ale kvôli zdĺhavému schvaľovaciemu procesu, aj tie na papieri. Cenová úroveň preto ostane zachovaná.“ Objasňuje situáciu člen predstavenstva ITB Development.
V máji už bolo jasné, že výpredaje realít sa konať nebudú a ľudia sa pomaly dostávali do bežného života. Záujem o kúpu nehnuteľnosti sa obnovil. Tí, ktorí mali záujem o kúpu bytu, no obávali sa osobných stretnutí, si mohli byty z projektov ITB rezervovať online. Aj keď si už ľudia zvykli kupovať cez internet takmer všetko, kúpu bytu online umožňuje prvý a ako jediný práve ITB Development. S inováciou prišili na trh už pred viac ako rokom a práve počas tejto neštandardnej situácie, do bodky naplnila svoju podstatu. „Systém online rezervácie nehnuteľnosti je u klientov veľmi obľúbený. Samozrejme, štandardné stretnutia s predajcom a obhliadky sme zachovali, no konečné rozhodnutie môže klient urobiť z pohodlia domova. V súčasnosti výrazná časť kúpy bytov prebieha práve cez online rezerváciu.“ Ivan Rolný taktiež dodáva: „V efektívnych procesoch a inováciách pokračujeme ďalej. Dnes si už klienti môžu vybrať štandard vo svojich bytoch niekoľkými klikmi v mobilnej aplikácii ITB Development, v ktorej nájdu presnú ukážku toho, ako bude ich byt vyzerať s konkrétnymi podlahami či dlaždicami a následne svoj výber potvrdiť.“
A čo môžeme očakávať v druhej polovici roka? Slovenská ekonomika bude výrazne ovplyvnená tou zahraničnou, najmä Nemeckou. Ak však do hry nevstúpi ďalšia neštandardná situácia v podobe druhej vlny pandémie je podľa Rolného očakávaná stabilizácia trhov: „Do konca roka bude mať trh čas na znormalizovanie. Ekonomika si vyžaduje značné „pumpovanie“ peňazí, aby sa znovu naštartovala. Investovanie veľkého množstva finančných prostriedkov však môže spôsobiť infláciu a následné zdražovanie. V roku 2021 je tak možný aj nárast cien nehnuteľností a opätovný rast na trhoch.“
Vyzerá to tak, že rok 2020 priniesol hneď niekoľko neštandardných situácií, s ktorými sa trhy budú musieť vyrovnať. Avizované dramatické zlacňovanie nehnuteľností sa pravdepodobne nebude konať, práve naopak. Aktuálne sa nehnuteľnosť javí ako vhodný spôsob udržania hodnoty peňazí. Kúpu bytu podporujú aj miernejšie podmienky zo strany bánk, ktoré uvoľňujú sprísnené opatrenia prijaté počas mimoriadnej situácie. Minulé mesiace ukázali, aké dôležité je vedieť sa adaptovať, inovovať a mať stabilné miesto na trhu a nie len na tom realitnom.