Spoznali sme najlepšie slovenské interiéry za rok 2024
Zdielajte tento článok
Slovenská asociácia interiérových dizajnérov piaty raz odovzdávala ocenenia za najlepšie domáce interiéry Intebold Awards 2024. Ako generálny partner podujatie sme pri slávnostnom vyhlasovaní výsledkov nemohli chýbať.
Ocenenie tento rok prešlo viacerými zmenami. Predchádzajúce roky nieslo názov INSAID Awards, tento ročník sa prvý raz uskutočnil pod názvom Intebold Awards. Organizátori tak názov ocenenia zjednotili s festivalom zameraným na interiérový dizajn Intebold, na ktorom sa laureáti od minulého roka vyhlasujú, aj vzdelávacou akadémiou Intebold Academy, ktorú túto jeseň spúšťajú v Bratislave a v Košiciach.
Spoločne tvoríme miesta pre krajší život
Slávnostný galavečer sa konal vo štvrtok 26. septembra v priestoroch Sundeck na Dunaji. Program odštartovala kategória Cena verejnosti. Odovzdania ocenenia sa ujal Igor Lichý, predseda predstavenstva ITB Development. „Tešíme sa z nových projektov, ktorých úlohou je vyzdvihnúť architektúru a dôležitosť interiéru, v ktorom žijeme, či pracujeme. Sami vytvárame miesta pre krajší život, preto už štvrtý rok podporujeme podujatie, ktoré Milan s Martinkou organizujú,“ zhodnotil Igor Lichý spoluprácu s organizátormi podujatia.
Z jeho rúk si ocenenie odniesla kaviareň Little Amelie s rozprávkovými motívmi v Miloslavove
Autorka: Valentína Nídelová. Interiér: Pavol Vojtek, Anna Veselková a Tomáš Miklas
Zmenou prešli aj samotné kategórie. Z pôvodných piatich profesionálnych kategórií sú v aktuálnom ročníku štyri – Bývanie, Pracovisko, Hotely a reštaurácie, a Inštitúcie, obchody a inštalácie, namiesto troch študentských cien jedna. Počet kategórií aj ocenených diel bude podľa organizátorov reflektovať dynamiku prihlásených interiérov a môže sa aj počas ďalších ročníkov meniť.
Prihlásené diela hodnotila porota v medzinárodnom zložení:
- Alistair Neil Harkess (Rakúsko)
- Nora Vranová (Slovensko)
- Annette Brunner (Nemecko)
- Mauro Brigham (Belgicko)
- Robert Farrugia (Malta)
Spoznajte víťazné interiéry
Bývanie
V kategórii Bývanie bodoval byt s terasou od architektov What architects, ktorí rovnaké ocenenie získali aj minulý rok.
Autor: Jakub Čaprnka. Interiér: What Architekti
Hodnotenie poroty: „Nová dispozícia stavia vedľa seba otvorené a plynulé obytné priestory s intímnejšími, uzavretými miestnosťami. Tieto doplnky nielen zvyšujú funkčnosť, ale tiež výrazne obohacujú celkový zážitok z bývania.”
Hotely a reštaurácie
V kategórii Hotely a reštaurácie vyhrali GRAU Architekti s projektom Mimóza v Bratislave Hodnotenie poroty pri interiéri zmrzlinárne sa zameralo na ocenenie jedinečného prístupu k dizajnu. Ten prepája atypické námety do uceleného, vizuálne zjednoteného diela. Interiér vyniká originálnym konceptom, zloženým z rôznorodých prvkov, ktoré však vo výsledku ladia a budujú jedinečnú atmosféru priestoru.
Autor: Matej Hakár. Interiér: GRAU Architekti
Tešíme sa z nových projektov, ktorých úlohou je vyzdvihnúť architektúru a dôležitosť interiéru, v ktorom žijeme, či pracujeme. Sami vytvárame miesta pre krajší život, preto už štvrtý rok podporujeme podujatie, ktoré Milan s Martinkou organizujú.
Hodnotenie poroty: „Kvalita remeselného spracovania je na vysokej úrovni, pričom dôraz na detaily sa prejavuje vo všetkých aspektoch dizajnu. Od výberu materiálov, po precízne dokončenie každého prvku, tento projekt jasne dokazuje svoju estetickú hodnotu.“
Inštitúcie, obchody a inštalácie
Kategória Inštitúcie, obchody, inštalácie patrila ateliéru Gresling a ich kaderníctvu pre kučeravé vlasy Curly LAB v Petržalke. Porotu ohúril súčasný dizajn projektu, na ktorý autori použili minimálny rozpočet. Koncept úspešne integroval funkčnosť a inovácie.
Autor: Matej Hakár. Interiér: Ateliér Gresling
Pracovisko
Autor: Pavel Kudiváni. Interiér: Abrama Architekti
Kategória Pracovisko patrila Abrama Architektom a realizácii Kreatívny ateliér. Porotu zaujala minimalistickým interiérom. Pracuje s monochromatickými farbami, doplnenými o prírodné prvky ako drevené kreslá či drevené zariadenie, ladené do teplých odtieňov.
Pri projekte porota vyzdvihla najmä znovu-oživenie opusteného priestoru v lokalite bratislavských 500 bytov.
Študenti
V poslednej kategórii Študentský interiér si cenu prevzala Anna Božiková z Fakulty umenia Technickej univerzity v Košiciach. Projekt (Ne)zabudnuté priestory na území Vysokých Tatier predstavil kreatívne riešenia, ako pristupovať k oživeniu opustených objektov prostredníctvom modulárnych konštrukcií.
Zdroj: Anna Božíková
Hodnotenie poroty: „Tento prístup nielenže prispieva k regenerácii zabudnutých miest, ale aj podporuje komunitu, ktorá má možnosť interagovať s novým priestorom a zapojiť sa do jeho využívania.“
Porota sa rozhodla tento rok udeliť aj špeciálnu Zaslúžilú cenu poroty. Tú si prevzal ateliér Benko-Benková a ich projekt Rekonštrukcia rodinného domu v Šali.
Hodnotenie poroty: „Tento prístup nielenže posilňuje pocit pohody, ale aj podporuje udržateľnosť, pretože recyklácia existujúcich prvkov prispieva k zníženiu odpadu a spotreby nových materiálov. Celkovo projekt ukazuje, že aj s limitovanými prostriedkami sa dá vytvoriť priestor, ktorý nielenže vyzerá dobre, ale aj pozitívne ovplyvňuje kvalitu života jeho obyvateľov.“
Autor: Jakub Čaprnka. Interiér: Benko-Benková
Ocenenie Intebold Awards je platformou, ktorá otvára diskusiu o kvalite interiérového dizajnu na Slovensku a vyzdvihuje kreatívne realizácie, ktoré posúvajú hranice tohto odvetvia. Prostredníctvom víťazných projektov zviditeľňuje dôležitosť funkčnosti, estetiky a udržateľnosti v modernej tvorbe interiérov. Zároveň prispieva k zvyšovaniu povedomia verejnosti a odborníkov o aktuálnych trendoch a inováciách v interiérovom dizajne.